Odborné rady
Jaký je rozdíl mezi voskem a lakem?
- Lak se používá převážně polyuretanový a to speciálně vyrobený pro namáhané povrchy (schodiště, podlahy). Lak je běžně nastříkán ve dvou vrtsvách a jeho výhodou je, že se nemusí v interiéru nějak udržovat. Nevýhodou laku je jeho špatná opravitelnost a v případě poškozené povrchu se velmi těžce tento povrch opravuje, Důvodem je i chycení stejného odstínu barvy.
- Vosk používáme značky ESCO, který je vyroben na velmi namáhané povrchy. Vosk se na podlahy a schodiště natírá ve dvou vrstvách. Výhodou vosku je nízká kluznost oproti laku a na masivním dřevě působí přirozeně. Doporučujeme zákazníkům po 2-3 letech znovu vosk obnovit natřením. Další velkou výhodou vosku je, že lze v případě poškození velmi snadno opravit.
Co je to ohebník?
- Ohebníkem nazýváme zakřivení masivního dřeva do ladného tvaru. Ohebníkem lze nahradit například hlavní středový sloup. Další využití ohebníku je u výroby madla, které díky této technologii může kopírovat směr a tvar zdí a stěn interiéru.
- Výroba ohebníku je náročná a kvůli své náročnosti se odráží i do ceny celého schodiště. Ohebník je vyroben lepením dřevěných dýh ve formě.
- Ohebník na schodišti vytvoří plynulý a ladný vzhled. Na kouzlu a ladnosti dodávají například kovovému nebo nerezovému zábradlí.
Co je to schodnice?
- schodnice jsou slepené dřevěné hranoly (spárovky).
- Slouží jako hlavní nosná konstrukce schodů. Schodnici je možné různě tvarovat.
- Schodnici je možné umístit pod nášlapy a díky této technologii se schodiště nazývá sedlové. V případě, že jsou nášlapy zasunuté do schodnice, toto schodiště se nazývá zadlabané.
- Do schodnice, jako nosné konstrukce jsou zapuštěny sloupky, šprušle, ale i nášlapy.
- V některých případech může být schodiště vyrobené i bez schodnice a to tak, že schodnice je součástí již zdiva a tedy není na schodišti vůbec vidět.
Co je podstupnice?
- Podstupnicí rozumíme výplň mezi jednotlivými nášlapy
- Používá se převážně k zakrytí prostoru pod schody. Využití je převážně u schodiště, kde se pod ním vytváří úložný prostor (skříňky, šuplíky).
- Jednotlivé podstupnice jsou spojeny zafrézováním do nášlapů.
- Vruty a kolíky, které uchycují podstupnice, jsou uschovány tak, aby nebyly po kompletizaci viditelné.
Co jsou šprušle?
- Šprušlemi se odborně nazývají sloupky mezi madlem a schodnicí.
- Mohou být vyrobeny z dřevěného masivu, ale i z nerez materiálu nebo kovaného materiálu. V případě dřevného masivu můžeme nabídnout širokou nabídku různých tvarů a velikostí.
- Šprušle jsou zapuštěny do schodnice a zároveň jsou zakončeny v madlem schodiště.
- Velikosti mezer mezi jednotlivými šprušlemi určuje norma ČSN. Norma stanovuje velikost mezer na 132mm. Tato mezera je dána převážně kvůli bezpečnosti.
Nášlapy schodiště:
- Jednotlivé nášlapy jsou vyrobené slepením dřevěných hranolů (spárovek).
- Aby byla zajištěna dostatečná kvalita nášlapů, doporučuje se výroba z tvrdého dřeva a to kvůli velké námaze při chůzi.
- I u nášlapů norma ČSN uvádí minimální šíři nášlapů a to na 260mm. Důvodem je samozřejmě bezpečnost, ale i pohodlná chůze při vzestupu po schodišti.
Zábradlí schodiště:
- Zábradlí je uloženo po obvodě schodiště z důvodu bezpečnosti a zabránění proti pádu ze schodiště. ČSN uvádí výšku madla zábradlí na 950mm.
- My doporučujeme v horních galeriích schodiště vyrábět vyšší kvůli přepadnutí.
- Madlo schodiště se většinou vyrábí půlkulaté a to převážně pro příjemné přidržení madla v dlani.
- Madlo je možné vyrobit dřevěné nebo kovové.
- Výplně do zábradlí se vyrábí z různých materiálů dle přání zákazníka (sklo, nerez pruty, dřevěné šprušle nebo kovářské prvky).